Na Slovensku funguje Inštitút zdravotnej politiky (IZP), ktorého úlohou je, okrem iného, aj analyzovať výdavky v zdravotníctve. Na základe zistení IZP naše zdravotníctvo prišlo za posledné 2 roky o viac, než 200 miliónov eur. Analytici identifikovali opatrenia sociálnej politiky v oblasti zdravotníctva, ktorých hodnota sa za toto obdobie vyšplhala na 208 až 218 miliónov eur.
Identifikované boli tri rôzne oblasti, ktoré prinášajú úľavy sociálne znevýhodneným občanom a sú zakotvené v našej legislatíve. Tieto opatrenia sa u nás uplatňujú buď vo forme zníženia odvodového zaťaženia pre tieto sociálne znevýhodnené osoby, alebo ako poskytovaná kompenzácia, ktorej hodnota je krytá zo zdrojov verejného zdravotného poistenia. Ktoré to teda sú?
- Nižšie odvody pre zdravotne ťažko postihnutých predstavovali v roku 2017 čiastku 72 miliónov eur, ktorá do zdravotného poistenia neplynula. Hodnota, o ktorú je ponížené odvodové zaťaženie zdravotne ťažko postihnutých má každoročne stúpajúci charakter. Pri tomto trende je predpoklad, že za päť rokov sa táto čiastka vyšplhá na 511 miliónov eur.
- Druhým faktorom, ktorý priamo prispel k strate v oblasti slovenského zdravotníctva je odvodová odpočítateľná položka. Toto opatrenie vzniklo ako prostriedok pre zníženie odvodového zaťaženia pre osoby s najnižšími príjmami a tých, ktorí ich zamestnávajú. Za predchádzajúce obdobia sa toto opatrenie týkalo 3 miliónov zamestnancov a 4% ich priemerných miezd. Finálne dáta po ukončení zúčtovania zdravotného poistenia poukazujú na to, že dokopy hovoríme o čiastke 44 – 64 miliónov eur. Táto čiastka by mohla podľa Inštitútu zdravotnej politiky byť nižšia v ďalšom období, pretože podmienky nároku na uplatnenie odpočítateľnej položky v odvodoch sú iné.
- Keďže u nás platí princíp solidarity v oblasti zdravotníctva, legislatíva stanovuje ochranný limit na doplatky. Zdravotné poisťovne teda (čiastočne) vracajú poistencom vynaložené prostriedky. Podmienky boli upravené k 1. januáru 2018 a za prvý kvartál tohto roka zdravotné poisťovne zaplatili na lieky, zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny, držiteľom preukazu ZŤP, starobným dôchodcom a deťom do 6 rokov viac, než 100% vyššiu čiastku, než pred touto úpravou.
Analýza ďalej udáva: “Nakoľko sa v súčasnej dobe pripravujú ďalšie sociálne opatrenia, pričom tie súčasné ešte stále neboli plnohodnotne vykryté, považuje IZP z hľadiska nevyhnutnosti zabezpečenia dostatku zdrojov do zdravotníctva za nutné, aby boli tieto zásahy presne vyčíslené.”
Zdroj: TASR