V predchádzajúcom článku píšeme o 100 miliónovej rekonštrukcii banskobystrickej nemocnice a o tom, kto je za a čo vyplynulo z analýzy, ktorú realizovalo Ministerstvo financií. Vieme však, že existuje aj pohľad iný. Taký, ktorý je za výstavbu novej nemocnice a ktorého autori majú v rukách tiež pár presvedčivých argumentov. Milý čitateľ, sprav si vlastný názor…
OZ Nová nemocnica založili bystrickí lekári Ladislav Laho, Peter Kenderessy a Marián Kováč. Základom pre ideu bol koncept Nemocnice novej generácie. Primárny nápad z roku 2007 sa zrodil z frustrácie a viery, že súčasné fungovanie nemocníc zlyháva morálne, odborne, aj organizačne. Problémy pomenovať a riešiť – to si dali za úlohu práve spomínaní páni a podľa ich spoločného stanoviska ide o tak komplexný problém, že ho vyrieši jedine úplne nová nemocnica. Vytipovali teda pozemok v Sielnici, ktorý bol dostupný a dostatočne veľký. Podľa zahraničného vzoru požiadali o pomoc katolícku cirkev. Táto spolupráca najskôr vyzerala sľubne, no cirkev následne odstúpila. Do hry bolo teda potrebné prizvať súkromného investora… Spolupráca s Pentou trvala 5 rokov a priniesla kopec dôležitých názorov, kontaktov a zistení. Vznikol teda koncept Nemocnice novej generácie. Aká to je? Moderná, poctivá, medicínsky potrebná a ekonomicky udržateľná – tak ju definujú autori. OZ Nová nemocnica potom od roku 2017 začalo viesť diskusie s VÚC BB a s vierou, že pre dosiahnutie výstavby novej nemocnice musí ísť o iniciatívu zdola sa ďalej snaží informáciu komunikovať a dostať do povedomia čo najširšej verejnosti.
Tento otvorený list zakladatelia OZ nedávno adresovali Ing. Kiššovi, ktorý zastáva funkciu riaditeľa Útvaru hodnoty za peniaze MF. V ňom vysvetľujú, v ktorých častiach sa štátna analýza nespolieha na korektné dáta a v ktorých informácie opomína.
Ak rekonštrukcia existujúcej nemocnice neprinesie zmenu v kultúre, vzťahoch a procesoch, nemusíme sa vôbec namáhať. Ako by Angličania povedali, bolo by to len ako “dať prasaťu rúž”. Nemocnica novej generácie má za úlohu vyhnúť sa zbytočným hospitalizáciám, zvýšiť kompetencie sestier, zaviesť tzv. plávajúce lôžka, odstrániť model dominantného lekára a submisívneho pacienta, nezmyselné čakanie, neposkytovanie komplexných informácií a prítomnú aroganciu. O jedného pacienta sa stará jeden lekár, a ten ho informuje o zdravotnom stave, možných príčinách ochorenia, spôsoboch liečby a pacient môže požiadať o druhý odborný názor. Najmodernejšie prístupy v rámci dizajnu v sektore zdravotníctva prinášajú koncepciu podobnú moderným hotelom. Pre inšpiráciu si tu môžete prezrieť víťazné dizajny z minulého roku.
Čo si teda vyberieme?
Zdroj: OZ Nová nemocnica